سوالات متداول

1 مراحل راه اندازی وب سایت چیست؟
• انتخاب نام مناسب براي سایت • ثبت نام وب سایت یا دامنه و اجاره فضا جهت بارگذاری اطلاعات وب سایت • هدف گذاری ، بررسی رقبا و تحلیل اطلاعات شرکت • طراحی قالب گرافیکی وب سایت • برنامه نویسی بخشهای مورد نظر • تست و راه اندازی اولیه • تحلیل آماری وب سایت • آموزش بخشهای مدیریتی وب سایت • پشتیبانی وب سایت
2 آیا تمامی مراحل راه اندازی وبسایت توسط طراحی آز ارائه می گردد ؟
بله ، در صورت نیاز تمامی مراحل فوق توسط طراحی آز قابل ارائه و انجام می باشد.
3 ويژگيهاي عمومي در نظر گرفته شده براي طراحی سایت چگونه است ؟
• وب سایت منطبق با فن آوري موتورهاي جستجو به ويژه Google طراحی خواهد شد. • در طراحی سایت حداكثر كارايي با بهره گيري از فناوري هاي عرضه شده بوسيله شركت مايكروسافت براي عملكردهاي وب سایت از ديد كاربر در نظر گرفته خواهد شد. • به عنوان مثال زمان لود صفحات به طور متوسط و در شرايط معمول ارتباطي با يك خط 56 كيلوبايتي 20 ثانيه خواهد بود.دسترسي آسان و دقيق كاربر به اطلاعات در طراحی گرافيكي صفحات الويت خواهدداشت.تامين نظر كارفرما در طراحی گرافيكي از A تا Z در اولويت خواهد بود. • سرعت و سهولت در به روز رساني و سهولت توسعه در طراحی سایت در آينده در نظر گرفته خواهد شد. • ملاحظات حفاظتي و امنيتي در توليد بسترهاي نرم افزاري و طراحی سایت در نظر گرفته خواهد شد. • استفاده بهينه از منابع سخت افزاري در ساخت نرم افزارها در نظر گرفته خواهد شد. • امكانات عمومي مانند : آمار بازديدكنندگان ، نقشه سایت، فرم نظرخواهي، افزودن به آدرس هاي برگزيده، ارسال صفحه به دوستان، خروجي چاپ و RSS نيز در صورت لزوم به امكانات سایت افزوده خواهد شد.
4 HTML چیست؟
زمانيکه شما داخل صفحات يک وب سایت می گرديد اجزای گوناگونی را می بينيد که تمام آنها در يک چيز مشترک هستند و آن زبان يا کدی است که آنها را توليد می کند که اين زبان HyperText Markup Language يا همان HTML می باشد.
5 فروشگاه اینترنتی چیست؟
فروشگاه طراحی شده بر روی اینترنت است که فروشندگان می توانند کالاها و محصولات خود را از این طریق عرضه نمایند و خریداران می توانند محصولات آنها را از جمله نرم افزار,کتاب ،قطعات و به طور کلی کالای مورد نظر خود را انتخاب و در صورت تمایل خریداری نمایند.
6 خرید اینترنتی چیست؟
خرید اینترنتی بدین معنی است که فروشگاههایی که متصل به این سیستم هستند محصولات خود را در سایت های اینترنتی عرضه می کنند و خریداران با توجه به طبقه بندی موجود می تواند محصولات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت خریداری می کند.
7 طریقه خرید از فروشگاه های اینترنتی چگونه است؟
در این فرایند خریدار با مراجعه به فروشگاه های اینترنتی محصول یا محصولات خود را انتخاب و آن را در سبد خرید مجازی خود قرار می دهد.و خریدار با انتخاب استان و شهرستان محل اقامت و تعیین روش پرداخت وجه,خرید خود را قطعی می کند.
8 چه مهارت هایی برای مدیریت وب سایت های طراحی شده لازم است؟
تنها مهارت های از قبیل آشنایی به برنامه هایی مانند word ، بازکردن صفحات وب، ورود نام کاربری و پسورد برای مدیریت و ورود اطلاعات کالاها و دسته ها کافی است و ورود اطلاعات به سایت به سادگی ارسال یک ایمیل می باشد و تخصص خاصی احتیاج نخواهد داشت.
9 آيا می توان فروشگاه اینترنتی را به عنوان بخشی از وب سایت اصلی راه اندازی نمود ؟
بله میتوان فروشگاه اینترنتی خود را به عنوان یک ساب دایرکتوری به صورت www.yoursite.com/shop یا ساب دامین http://shop.yoursite.com در کنار سایت فعلی راه اندازی نمود.
10 راه اندازی یک وب سایت چه میزان زمان نیاز دارد؟
طراحی یک وب سایت ساده و متوسط نهایتا دو هفته بعد از تحویل کامل مطالب توسط مشتری انجام، و به صورت آزمایشی راه اندازی می شود و پس از بررسی و رفع اشکالات احتمالی، روی سرور بارگذاری می شود. در مورد سایت هایی با امکانات پیچیده و یا پروژه های بزرگ و صفحات زیاد، پس از بررسی کامل نیازهای مشتری و امکانات درخواستی، طبق توافق با مشتری، زمانبندی انجام می گیرد، و پروژه اجرا می شود.
11 وب سایت داینامیک و استاتیک چه تفاوتی دارند؟
صفحات وب استاتیک یا ایستا توسط کدهای html ساخته می شوند. در این صفحات امکان ارتباط با پایگاه داده و تعامل با کاربر وجود ندارد و در نتیجه قیمت ارزان تری دارند. ایجاد تغییرات در این گونه وب سایت ها نیاز به دانش طراحی وب دارد، در نتیجه تغییرات باید توسط طراح وب انجام شوند، پس هزینه ی بروزرسانی این گونه سایت ها بالاتر است. وب سایت های استاتیک برای معرفی خدمات و نمایش اطلاعاتی که کمتر نیاز به بروز رسانی دارند مناسب هستند.وب سایت های داینامیک یا پویا قابلیت های بسیار بیشتری دارند و در آن ها امکان تعامل با کاربر و استفاده از پایگاه داده وجود دارد، در نتیجه، طراحی این گونه سایت ها هزینه ی بیشتری دارد. برای بسیاری از تغییرات از قبیل حذف و اضافه کردن متن و تغییر تصاویر و... از پنل مدیریتی استفاده می شود و نیاز به دانش طراحی وب ندارد، در نتیجه هزینه ی بروزرسانی این گونه سایت ها صفر و یا بسیار اندک است. از طرفی بروزرسانی مداوم وب سایت باعث بهبود رتبه ی آن در موتورهای جستجو می شود، و کاربران شما فعال بودن سایتتان را احساس می کنند. این گونه وب سایت ها برای کاربردهایی که نیاز به تعامل با کاربر و استفاده از پایگاه داده و همچنین تغییرات مداوم دارند مناسب هستند.
12 وب سایت و پرتال چه تفاوتی دارند؟
وب سایت و پرتال هر دو از طریق آدرس اینترنتی URL دستیابی می شوند. تفاوت آن ها در نحوه ی ساماندهی اطلاعات و محتوای آن هاست. پرتال اطلاعات عمومی را به بازدیدکنندگانش ارائه می دهد، که از منابع و نویسندگان متفاوتی کسب شده اند. اگر وب سایت اطلاعاتش را از منابع مختلف و مستقلی کسب کند، می تواند یک پرتال هم باشد. برخی از تفاوت های وب سایت و پرتال در ادامه ذکر شده اند :احراز هویت : در پرتال امکان log-in وجود دارد، و کاربر با وارد کردن اطلاعات شخصی مثل نام کاربری و کلمه ی عبور وارد پرتال می شود، مثل gmail.com ولی برای ورود به وب سایت نیازی به احراز هویت نیست مثل google.com شخصی سازی : در پرتال اطلاعات مشخص و طبقه بندی شده ای ارائه می شود، مثلا برای چک کردن ایمیل ها با وارد کردن نام کاربری و کلمه ی عبور می توانید ایمیل های خود را مشاهده کنید، و نیازی به جستجو در میان سایر ایمیل ها برای یافتن ایمیل خود ندارید. ولی در وب سایت محتوا کلیست و برای همه ی کاربران ایجاد شده است، و در صورت نیاز یک کاربر به اطلاعات مشخص باید آن را در سایت جستجو کند. سفارشی کردن : در پرتال اطلاعات مورد نظر شما نمایش داده، و طبقه بندی می شوند، ولی در وب سایت اطلاعات کلیست و برای کلیه کاربران تهیه شده است، می توان اطلاعات را جستجو کرد ولی امکان مرتب سازی وجود ندارد.
13 هزینه ی طراحی وب سایت چگونه محاسبه می شود؟
هزینه ی طراحی وب سایت شامل موارد زیر است:هزینه ی ثبت دامنه، که آدرس وب سایت شما روی اینترنت را مشخص می کند مثلا designaz.ir که به پسوند دامنه مثل com, .ir. و... بستگی دارد. هزینه ی میزبانی وب، یعنی فضایی روی اینترنت که وب سایت شما (صفحات وب ، پایگاه داده، ایمیل و...) روی آن نگهداری می شود. و به حجم وب سایت شما و کیفیت خدمات آن بستگی دارد. هزینه ی برنامه نویسی و طراحی وب سایت شماتوجه داشته باشید که تمام موارد فوق را باید از شرکت های معتبر و شناخته شده تهیه نمایید. عدم توجه و دقت در انتخاب این موارد، می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای تجارت شما بوجود آورد.
14 آیا هزینه ی پرداخت شده برای خدمات طراحی آز به صورت دائمی است یا نیاز به تمدید دارد؟
هم بله و هم خیر، شما برای طراحی وب سایت خود فقط یک بار پرداخت می کنید. اما در مورد سرویس های میزبانی وب و ثبت دامنه، به طور کلی همه ی سرویس ها به صورت سالیانه تمدید می شوند.
15 طراحی آز در زمینه ی پشتیبانی وب سایت چه خدماتی ارائه می کند؟
طراحی آز متعهد است تا هر زمان که مشتریان از خدمات این شرکت استفاده می نمایند، به صورت کاملا رایگان از آن ها پشتیبانی نماید. در صورت نیاز مشتری به توسعه ی وب سایت توسط طراحی آز، پس از بررسی سفارش، برنامه زمانی و هزینه برآورد شده، و به مشتری ارائه می شوند، و درصورت توافق، سفارش انجام می شود.
16 قدم اول برای داشتن یک وب سایت چیست؟
ابتدا باید اهداف و انتظاراتی را که از ایجاد وب سایت دارید، به طور واضح تعیین کنید. سپس باید فعالیت وب سایت های فعال در زمینه ی کاری خود را مورد بررسی قرار دهید تا هر آنچه که می تواند در وب سایت شما ارائه شود را مشخص کنید. در نهایت با تحقیق و بررسی، شرکتی معتبر را برای طراحی وب سایت خود انتخاب نمایید که بتواند شما را به اهدافتان برساند.
17 چه شرکت ها یا سازمان هایی نیاز به داشتن وب سایت دارند؟
هر شرکت یا سازمانی که بخواهد کالا یا خدماتی را تبلیغ و عرضه کند نیاز به یک وب سایت دارد. وب سایتی که توسط کادری حرفه و طبق آخرین استانداردها طراحی شود، بدون شک کاربران زیادی را جذب خواهد کرد.
18 چرا امروزه داشتن وب سایت برای هر کسب و کاری ضرورت دارد؟
امروزه با توجه به استفاده ی روز افزون از اینترنت و اینکه بیش از 46 میلیون نفر از ایرانیان از اینترنت استفاده می کنند، نمی توان از بازاریابی و عرضه ی خدمات در جامعه ی بزرگ اینترنت چشم پوشی کرد. یک وب سایت برای شما یک فروشگاه یا دفتر آنلاین است که هزینه ی راه اندازی بسیار ناچیزی در مقایسه با هزینه ی راه اندازی یک فروشگاه و یا دفتر کار واقعی دارد، و این در حالی است که وب سایت شما بدون تعطیلی 24 ساعته برای شما فعال است. از سوی دیگر هزینه ی تبلیغات در اینترنت بسیار کمتر از هزینه ی تبلیغات تلویزیونی و. .. می باشد. در نتیجه استفاده از این تکنولوژی به معنی بدست آوردن سهم قابل توجهی از بازار با هزینه ای اندک و مزایای بسیار است.
19وب سایت چه کمکی به من و شغل من می تواند بکند؟
قرار داشتن وب سایت در یک شرکت مانند داشتن یک کاتالوگ تبلیغاتی اما با مزایای فراوانتر نسبت به آن. یک کاتالوگ می تواند شامل تصاویر و متون برای معرفی خدمات باشد اما یک سایت می تواند از تصاویر، متون، فیلم و حتی یک فایل صوتی و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد بنابراین امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را می دهد. برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه بالایی دارد اما برای طراحی سایت و نگهداری آن فقط کافیست هزینه ای بسیار پایین پرداخت شود و هر زمان که بخواهیم می توانیم آن را ویرایش کنیم بدون هیچ هزینه جانبی و در طول زمان هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند. بروز رسانی یک وب سایت، آسان تر، ارزان تر و سریعتر از چاپ کلی اطلاعات آن است. ظرفیت های آن تقریبا هیچ محدودیتی ندارد و این امر به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات جامع تری را به کاربران خود ارائه دهید.
20 آیا مطالب سایت را خودم می توانیم تغییردهیم؟ آیا سایت قسمت مدیریت هم دارد؟
بله ، سایت ها بر اساس سیستم های مدیریتی هستند یعنی قسمت مخصوص مدیریت وب سایت وجود دارد یعنی شما می توانید مطالب و سایت خود را به راحتی مدیریت کنید بدون این که نیازی به دانش برنامه نویسی داشته باشید و فقط کافی است شما به کامپیوتر و ویندوز و اینترنت یک آشنایی مقدماتی داشته باشید.
21 چند صفحه مطلب میتوانیم در سایت داشته باشیم ؟
هیچ محدودیتی در تعداد صفحات و تعداد مطالب وجود ندارد
22 اگر اطلاعاتمان زیاد شود یا عکس هایمان را به مرور بخواهیم زیاد کنید مشکلی نیست ؟
خیر اصلا مشکلی وجود ندارد، شما هر موقع که نیاز شود این امکان وجود دارد که فضای هاست مورد نیاز شما زیاد شود.
23 دامین چیست؟
دامین (Domain)یا اسم سایت، همان اسم فروشگاه/ شرکت یا کارخانه شما می باشد که در دنیای اینترنت جهت مشاهده سایت شما استفاده میشود مثل www.designaz.ir (همانند دنیای واقعی که هر انسانی برای خود یک نام منحصر بفردی دارد، در دنیای مجازی یا اینترنت نیز اوضاع به همین منوال است که هر سایت یک اسم دارد که آن اسم همان اسم دلخواه شما (اسم شرکت، فروشگاه، کارگاه شما )می باشد. و به این اسم در دنیای اینترنت "دامین" یا "دامنه" گفته میشود.
24هاست چیست؟
هاست (Host)یا فضای سایت محلی است که اطلاعات سایت شما روی آن قرار می گیرد، درحقیقت فضایی بر روی یک کامپیوتر است که به طور مداوم و 24 ساعته به اینترنت وصل است و این هاست با نام و اسم سایت شما (دامین) متصل می شود تا هر کسی اسم سایت شما را زد اطلاعات و مطالب را از آنجا نشان بازدید کنندگان دهد.
25فرق دامین .ir با .com یا بقیه در چی هست ؟
.ir اسم سایت های تحت نام کشور ایران است و سازمانی که این دامین ها را ثبت می کند در ایران و تحت قوانین کشور خودمان هست اما دامین های .com دامین های بین المللی است و از دامین های بین المللی دیگر مثلا .org .net .biz و ... می باشند.
26اگر اسم دلخواهی که اسم شرکت یا فروشگاه ما نیز است توسط شخص دیگری خریده شده باشد چه باید کرد ؟
باید یک اسم دیگری انتخاب کرد، هر ثانیه و دقیقه دامین های زیادی در دتیا در حال ثبت شدن است، که پیشنهاد میدهم که زودتر اقدام کنید
27 چه ضمانتی برای هک نشدن وب سایت من وجود دارد ؟
هیچ ضمانتی وجود ندارد، چون واقعا نمیتوان این مورد را با قطعیت بیان کرد ولی با استفاده از افزونه های امنیتی و پشتیبان گیری های مقطعی می توان تا حدودی مقابله کرد و در صورت بروز خسارت از طریق فایلهای پشتیبان وبسایت را در کوتاه ترین زمان ممکن بازسازی کرد
28 اگر تمدید دامنه انجام نشود چه می شود ؟
اگر دامین شما سالیانه تمدید نشود به طبع سایت شما در اینترنت برای بازدیدکنندگان به نمایش در نمی آید، دامین منقضی میشود و هر شخصی میتواند آن را خریداری نماید.
29اگر تمدید هاست انجام نشود چه می شود ؟
بصورت متداول به این گونه می باشد که اگر هاست شما تمدید نشود بعد از زمان انقضا به مدت یک ماه میتوانید هاست خود را تمدید کنید و مجدد استفاده کنید اگر به ماه دوم انقضا برسد یک هزینه جریمه برای تمدید پرداخت میکنید و در صورت گذشت بیش از 2 ماه و انجام ندادن تمدید، اطلاعات هاست شما به صورت کامل از سرور پاک میشود چرا که کلیه هزینه های که شرکت نیز برای سرور ها پرداخت مکند به صورت دوره های زمانی مشخصی می باشد. البته ممکن است سرویس دهنده های مختلف قوانین مختلفی در تمدید هاست داشته باشند.
30آیا می توانم هزینه تمدید دامنه و هاست را برای چند سال یکباره پرداخت کنم؟
بله در صورت امکان تمدید چند ساله برای سرویس خریداری شده توسط شما این امکان برای شما وجود دارد که برای چند سال یکباره هزینه هارا پرداخت نمائید
31منظور از "قالب های عمومی" چیست ؟
قالب های عمومی، قالبی است که توسط شرکت طراحی و آماده شده است، هر قالب جدایی از نوع محتوای که برای ان به صورت نمونه درج شده است برای هر نوع موضوع شغلی که شما تمایل دارید میتواند استفاده شود.
32منظور از "قالب پیشنهادی یا اختصاصی" چیست ؟
شما یک سایت را آنلاین دیده اید و پسندیده اید، آن را به ما پیشنهاد میدهید آن قالب برای شما و سایت شما بر اساس استاندار های لازم طراحی و پیاده سازی می شود یا شما یک طرح و ایده در ذهن خود دارید، گرافیست ما، طرح PSD مورد نظر شما را طراحی می کنند و پس از تائید شما، آن طرح به صورت اختصاصی برای شما پیاده سازی میگردد.
33اگر من یک قالب سفارش دهم و یک سال دیگر بخواهم رنگ بندی و موقعیت ها و ... همان قالب را تغییر دهم چه هزینه ای دارد؟
هزینه سفارشی کردن قالب برای شما محاسبه می شود
34هزینه طراحی قالب برای زبان دوم چقدر است ؟
هزینه طراحی قالب برای زبان دوم در صورت متفاوت بودن با قالب زبان اول همانند هزینه طراحی قالب های عمومی و اختصاصی است و در صورتی که روی همان قالب زبان اول، زبان دوم اعمال شود هزینه سفارشی کردن قالب برای شما منظور می گردد
35آیا موعد تمدید دامنه ها و هاست اطلاع رسانی می شود ؟
بله، زمان تمدید ها در دوره زمانی های منظم توسط سیستم اطلاع رسانی می شود، و کاربر میتواند مستقیم صورت حساب خود را پرداخت و تمدید خود را انجام دهد.